TOP 10 patarimų – tinkamai avalynei kalnuose

Gyvenkime aktyviai

TOP 10 patarimų – tinkamai avalynei kalnuose

Viena iš didžiausių problemų, kuri gali iškilti kalnuose – netinkamai pasirinkta avalynė. Matėme tikrai daug žmonių, kurie kankinasi negalėdami kopti į kalną, vien dėl to, kad nusipirko „gražius“, o ne žygiams į kalnus skirtus batus. Norime, kad kelionė būtų lengva ir leistų jums grožėtis kalnais, o ne rūpintis pritrintomis pūslėmis, nes paprasta pūslytė ant pirštų žygį gali paversti košmaru, todėl pateikiame savo patarimus apie tinkamą avalynę.

 

1. Geriausia, kad batai, su kuriais kopsite į kalną, jau būtų pranešioti, o ne nauji. Tačiau jeigu vis tik ketinate eiti su naujais batais, būtinai juos išbandykite trumpame pasivaikščiojime (dar prieš kelionę į kalnus). Taip bent „šiek tiek“ tikri būsite, kad batai nespaudžia ar netrina.

 

2. Rinkitės vienu dydžiu ar net pusantro dydžio didesnius batus, tokiu atveju galėsite dėvėti specialias kelionėms pėsčiomis skirtas kojines (trekingui). Kadangi mes daug ir intensyviai vaikščiosime, todėl pėdos gali pradėti tinti, o jeigu batai jums bus kaip tik, jie gali pradėti trinti. Tai ypatingai svarbu kada leidžiamės žemyn. Pėda automatiškai šiek tiek pasistumia į priekį, todėl pirštai gali liesti bato priekį.

 

3. Batus geriausia rinktis dienos pabaigoje, kadangi būtent šiuo dienos metu pėdos būna maksimalaus dydžio.

 

4. Batus matuokitės su kojinėmis, kurias visada dėvite (tačiau pasistenkite, kad jos būtų tokio storumo, kokias naudosite kelionės metu). Taip greičiau pajusite, kiek patogūs yra nauji žygio batai.

 

5. Jei maršrutas neilgas ir nesudėtingas, galima išsiversti ir su lengva žygiams skirta avalyne. Jeigu turėsite įveikti akmenuotą ir statų kelią, jums reikia įsigyti žygio batus aukštu aulu ir storu padu. Aukštas aulas padeda apsaugoti mūsų čiurną nuo nemalonių traumų. Vaikščiosime nelygiu reljefu (ne Vilniaus ar Kauno senamiesčiu :)). Kalnuose yra ir šaknų, ir akmenų, ir uolų, todėl pėda gali pakrypti, juk čiurna nėra kaip plastilinas. Taip pat storesnis batų padas dienos pabaigoje kojai padės ne taip pavargti nuo akmenų.

 

6. Batų padai. Kaip vieną iš galimų kokybės garantų, reikėtų atkreipti dėmesį į užrašą ant pado VIBRAM, tai italų kompanija, gaminanti padus turistinei avalynei. Visi VIBRAM padai užtikrina maksimalią sukibimo jėgą su bet kokiu paviršiumi, yra itin atsparūs trinčiai bei temperatūrų pokyčiams.

 

7. Kojinės – žygio metu didžiausia apkrova tenka būtent pėdoms, todėl tinkamai išsirinktos kojinės yra labai svarbu. Kalnų žygiams rekomenduojame naudoti specialias, sportavimui ar aktyviam vaikščiojimui skirtas kojines. Tokios kojinės savo sudėtyje dažniausiai turi minimalų kiekį medvilnės, tad greitai išgarina besikaupiančią drėgmę. Taip pat jos turi specialius paminkštinimus, kurių dėka sunkiau prisitrina pūslės,  yra specialiai suformuotos taip, kad gerai priglustų prie pėdos, nenuslystų ir nesusiraukšlėtų.

 

8. Atsarginės kojinės – einant ilgus atstumus pėdos suprakaituoja ir patinsta, todėl kojinės sudrėgsta. Vengdami nemalonių pojūčių ir padarinių, į kalnus pasiimkite bent vieną atsarginę kojinių porą.

 

9. Tam, kad avalynė tarnautų ilgiau ir išsaugotų gamintojų nurodytas savybes, reikia neužmiršti jos prižiūrėti bei reguliariai tepti priemonėmis apsaugančiomis nuo vandens.

 

10. Turėkite pakaitinius batus, kuriuos naudosite apačioje, sugrįžę iš kalnų į stovyklą. Vakare ar keliaujant į miestelius, kai nereikia kopti į kalną ir norisi pailsėti, nėra nieko geriau kaip minkšti, kojų nespaudžiantys batai.

 

SVARBU – avalynei privaloma skirti ypatingą dėmesį! Rimtesnėms kelionėms verta rinktis žygio batus, kurie apsaugo kojų padus ir pirštus, leidžia joms ilgiau nepavargti, nelygių paviršių ir taip išvengti galimų traumų.

 

Gyvenkime aktyviai patarimai skirti kopiantiems ne į rimtas ar rimčiausias kalnų viršukalnes, o į kalnų žygius. Tad jeigu kopiate profesionaliai, tuomet tikime, jog turite patarimų, kurie jums ir mums gali būti naudingi. Jeigu norite ir galite, tuomet pasidalinkite savo patarimais su žygiuojančiais į kalnus – svarbiausia, kad kelionė kalnuose visiems teiktų tik malonumą!

Post a Comment