21 patarimas keliaujantiems į kalnus

21 patarimas keliaujantiems į kalnus

Keliaujant į kalnus iškyla nemažai klausimų, tad nusprendėme parašyti savo patarimus, tiek pradedantiems, tiek jau keliavusiems į kalnus. Tikimės, jog jie bus naudingi ir pasiruošimas kelionei taps paprastesnis ir aiškesnis.

 

1.Kelionės paieška internete ar žurnaluose

Negailėkite laiko ir raskite jums įdomiausią ir asmeniškai labiausiai tinkantį kelionės variantą. Skaitykite forumus, žmonių komentarus, nepatingėkite „pagooglinti“, užeiti į kelionių organizatorių siūlomas keliones ar tiesiog atsiverskite žurnalą apie keliones (mes patys tai darome). Ten galite rasti puikių idėjų savo būsimam nuotykiui!

 

2.Daiktų sąrašas

Keliaujant į kalnus reikia nemažai daiktų… Nuo batų iki siūlo su adata. Kažką pamiršus, žygio metu iškyla nepatogumų. Norint to išvengti, kelionių vadovo paprašykite daiktų sąrašo. Tai puikus pagalbininkas.

 

3.Bendraukite su grupe

Tai yra pats smagiausias būdas keliauti. Juk tavo bendrakeleivių interesas, požiūris, pomėgiai yra tokie patys, todėl bendrų temų pokalbiams tikrai bus.

 

4.Keliauk su patyrusiu draugu ar kelionių vadovu

Visuomet prisimink svarbiausią taisyklę – VIENAM KELIAUTI Į KALNUS NEGALIMA. Tad keliauk su jau patyrusiu, buvusiu kalnuose draugu, giminaičiu, bendraminčiu ar su kelionių vadovu (keliaukite kartu su žmonių grupe).

 

5.Nepamiršk vandens pertraukėlės

Jeigu net nejauti troškulio, vis tiek vartok skysčius (geriausia vandenį). Dehidratacija gali privesti iki hipotermijos ar aukščio ligos. Patikėk, geriau to išvengti ir atsigerti gurkšnį vandens sustojimo/pertraukėlės metu.

 

6.Naujos technologijos gerai, bet nepamiršk ir senos išminties

Navigacija GPSE ar telefone – GĖRIS. Bet ką daryti jeigu išseko baterija? Nepatingėk atsispausdinti senojo, gerojo žemėlapio ar tiesiog nusipirk jį. Žinoma, žemėlapis turi būti tos vietovės kurioje žadi keliauti.

 

7.Apsauga nuo saulės

Dažnai yra sakoma, jog, – „Saulė kalnuose geriau ima“. Ar žinote, kad aukštėjant saulės spinduliai pavojingesni? Praleidus visą dieną saulėje, nesisaugojus… galime laukti nemalonumų. Blogiausia pasekmė – saulės smūgis, tad kalnuose kepurė ar skarelė yra tiesiog būtinas dalykas.

 

8.Vaistai

Suprantama, kad pirmosios pagalbos kursų visi nesame lankę. Tačiau pasidomėti kaip suteikti pirmąją būtinąją pagalbą galima ir pravartu. Kiekvienas žmogus žino apie savo ligas, tad apsirūpinkite jums būtinais vaistais. Sveikatos problemos gali suintensyvėti žygio metu, tad būkite pasiruošę iš anksto. Juk nenorite, kad lengvas peršalimas, prieš kelionę, pavirstu rimtu gripu.

 

9.Kojos – pagrindinis Įrankis. Saugok jas!

Jeigu sušlapo kojinės ir turi kitas, nedelsk, sustojęs pasikeisk į sausas ir džiovink sušlapusias. Taip gali išvengti, nutrynimų ir pūslių. Paprasta pūslytė ant pirštų, žygį gali paversti košmaru. Pirk vienu dydžiu didesnius batus ir pranešiok juos prieš kelionę!

 

10.Reguliariai sustok ir pailsėk

Bent 10 minučių poilsis kiekvieną valandą yra privalomas. Patarimas būtų paprastas. Geriau ilsėkis trumpiau, bet dažniau (vienos minutes sustojimas – vandeniui, nuotraukai, žemėlapiui ar vadovo pamokai). Taip kūno raumenys neatšals, pats nesušalsi ir pradėti ėjimą bus tikrai paprasčiau negu po ilgo sustojimo.

 

11.„Negailėk“ žemėlapio

Nebijok su tušinuku pasižymėti žemėlapyje, kur yra medicinos punktas, kalnų trobelė ar vandens šaltinis. Netgi ant žemėlapio gali užrašyti artimo žmogaus numerį, ar savo asmens kodą (nelaimingo atsitikimo atveju). Žemėlapis turi būti arčiausiai ir lengviausiai pasiekiamoje vietoje.

 

12.Maistas – energija

Jeigu einate su grupe ar individualiai su keliais žmonėmis, vis tiek įsidėkite extra maisto produktų. Ypač aktualu tiems, kas einate į kelių dienų ar ilgesnį žygį. Nemanau, kad norėtumėte pritrūkti maisto kelionės metu. Maistas – pagrindinis variklis energijai.

 

13.Informuok kitus, jeigu nusprendei keliauti vienas

Jei nepaklausei manęs (ar visų), ir išėjai vienas, tuomet pranešk kam nors, kur keliauji. Puikus pavyzdys, kas gali atsitikti nepranešus – FILMAS 127 valandos, paremtas tikrais įvykiais. Pažiūrėk ir pagalvok prieš darydamas.

 

14.Saugok kuprinę

Apsauga nuo lietaus kuprinei – BŪTINA. Dažniausiai perkant kuprinę kartu gauni priedą nuo lietaus, kuris pagamintas iš medžiagos atsparios vandeniui. Liaudiškai „plošcius“ tik ant kuprinės. Nepamirškite apsaugos laikyti lengvai pasiekiamoje vietoje. Lietus kalnuose gali užklupti netikėtai.

 

15.Apranga

Žygiuojant neprisirenkite per daug. Vėliau gali būti karšta, sušlapsite ir reiks nusirengti ir dėl šios priežasties jus gali perpūsti vėjas. Geriausias patarimas, imti ne vieną storą striukę ar megztinį, o „sluoksniuotis“. Tai: marškinėliai, terminiai rūbai, lengvi megztiniai, striukė nuo vėjo ir lietaus.

 

16.Susipažinkite su inventoriumi

Jeigu turite naują palapinę ar kitą naują inventorių (balionėliai, degikliai), geriau juos išbandykite dar esant namuose. Išmokti statyti palapinę bus paprasčiau namų kiemelyje nei kalnuose.

 

17.Vienadieniai – radialiniai žygiai

Jeigu gyvensi kempinge ir eisi į vienadienius žygius, tuomet pasiimk tik nedidelę kuprinę. Didelės kuprinės imti nereikia (kalbu apie 60 litrų talpos ar didesnes). Vanduo, būtiniausi asmeniniai daiktai – dokumentai, pinigai, striukė, lietpaltis ir maistas – tilps ir mažoje kuprinėje.

 

18.Daiktus pakuok protingai

Visus reikalingiausius daiktus: žemėlapius, vaistus, žibintuvėlį, užkandžius laikykite lengvai pasiekiamoje kuprinės vietoje. Geriausiai viršutiniame skyriuje.

 

19.Medvilniniai drabužiai netinka

Jeigu išsiruošei į laukinį žygį, nevilkėkite medvilninių drabužių. Tai viena iš pagrindinių taisyklių gamtoje!

 

20.Apsaugok maistą

Kelioninę viryklę laikyk kuo įmanoma toliau nuo maisto. Gali netyčia atsitikti taip, jog viryklė pradės leisti dujas ir maistas gali būti sugadintas. Saugok svarbiausią energijos šaltinį.

 

21.Viskas turi savo vietą

Rūbus, inventorių, asmeninius daiktus surūšiuok ir susidėk į skirtingus maišelius. Taip nepasimesi tarp savo daiktų ir jie nesušlaps!

 

Sėkmingos kelionės!

 

Post a Comment