Ką mes valgome kalnuose?

Ką mes valgome kalnuose?

Daugelis keliautojų susimąsto, o ką gi mes valgome ir kaip žygiuose? Atsakymas – labai įvairiai. Tai dažniausiai priklauso nuo žygio tipo – radialinis arba ištisinis.

 

Ištisinio žygio metu dažnai valgome kalnų trobelėse, vien dėl to, kad nereikėtų neštis didžiulio nešulio kuprinėje. Juk reikėtų ne tik maisto produktų,bet ir inventoriaus maisto gaminimui. Žinoma, mes turime ir tokių gamtiškų žygių, kuriuose maistą gaminame patys!

 

Šiandien plačiau norime papasakoti apie radialinius žygius, kuomet stovyklavietėje maistą gaminame grupėmis.

 

Maisto sąrašas

Prieš keliaujant į kalnus visada yra sudaromas maisto sąrašas, o kokiu gi principu jis yra sudaromas? Į sąrašą įeina įvairūs produktai, kurių mums prireiks visos kelionės metu. Mūsų sąraše tikrai rasite, pvz.: cukrus, duona, konservai, riešutai, džiūvėsiai, mėsa, daržovės,  įvairios kruopos ir kt.

 

Kartais kelionės maistu pasirūpina patys vadovai, o kartais maisto nupirkimu rūpinasi patys keliaujantys. Tokiu atveju, tiesiog atsitiktiniu būdu iš grupės yra išrenkami turistai, kuriems nusiunčiamas reikiamų nupirkti produktų sąrašas. Tame sąraše yra nurodoma – ką ir kiek tiksliai reikia pirkti. Produktus nupirkęs žmogus pateikia čekį, o jo išleista suma padalinama visai grupei. Maistas turi būti atitinkamai supakuotas, kad kuo ilgiau išliktų nesugedęs.

 

Beje, mes niekada negaminame, nesidaliname maisto pirmomis – važiavimo į kalnus dienomis, visada raginame ir sakome, kad į priekį žmonės įsidėtų maisto sau ir savo kaimynui 😉

 

Maisto gaminimas

Svarbu suprasti tai, kad kalnų vadovas nėra lygu – virtuvės šefui 🙂 Maistą gaminame pasiskirstę į grupeles, dar kitaip tai vadiname budėjimu. Budime grupelėmis, po 3-4 žmones. Tą dieną budinti grupelė, kartu su vadovo pagalba, išsirenka ką gamins ir nustato kiekį, kurio reikės, kad visi būtų pavalgę.

 

Dažniausiai rytais mes šildome vandenį  (kavai, arbatai), verdame košes, gaminame sumuštinius. Tai ganėtinai lengvas maistas, bet visada raginame gerai papusryčiauti, nes iki pietų tikrai prireiks nemažai jėgų kopiant į kalnus. Mėgstame sakyti: „kas nevalgo, tas nekopia!“. Naudokitės mūsų patarimu 😉

 

Ryte kalnų vadovas taip pat paruošia ir maisto davinį, kurį nešimės į kalnus, tai ir bus mūsų pietūs! Šį maistą grupė nešasi patys, tad visi pasiskirstome taip, kad būtų patogu ir ne per sunku kopiant.

 

Nors pietų kalnuose negaminame, tačiau budintys turi pasirūpinti, kad užneštas pietų maistas būtų „dailiai“ supjaustytas ir švariai pateikiamas 🙂 Vakariene taip pat rūpinasi budinti grupelė, šiuo metu visada gaminame karštą maistą – makaronai, sriubos ir kt. Vakarienės metu dažniausiai improvizuojame, nes turime daugiau laiko gaminimui 🙂

 

SVARBU! Budinti grupė gamina ne tik maistą, bet ir pasirūpina tinkamu bendro naudojimo inventoriumi. Jį prižiūri ir atsargiai elgiasi, pvz.: degikliais, dujų balionais, stalo įrankiais ir kt. Taip pat ši grupelė yra atsakinga už švarą, tad indų plovimas jai irgi priklauso 😉 Žinoma visam „paradui“ vadovauja ir prižiūri grupės vadovas.

 

Maistas – kurį nešamės į kalnus

Tai ką gi mes valgome kalnuose? Į kalnus mes nešamės tik sausą davinį. Kalnuose dažniausiai valgome: duoną, mėsą, sūrį, konservuotą tuną, džiovintus vaisius, agurkus, juodą šokoladą.

 

Taip pat, jeigu tokia pasitaiko mūsų kelyje, mes sustojame kalnų trobelėse – kavinėse. Čia atsigeriame arbatos, suvalgome sriubos ar saldėsį.

 

Vienintelis dalykas, kuriuo individualiai turi pasirūpinti keliaujantis – vanduo. Turėkite savo gertuvę ar buteliuką, kurį prisipildysite vandeniu.

 

Atskirai ruošiamas maistas

Dažnai grupėse turime žmonių, kurie negali/nenori vartoti atitinkamų maisto produktų, pvz. yra alergiški riešutams. Prašome tokius asmenis grupės vadovą informuoti iš anksto bei asmeniškai žiūrėti ką valgote. Kadangi maistas yra ruošiamas visiems, kiekvienam individualiai maisto negalėsime pagaminti, tačiau pasistengsime jums padėti.

 

Jeigu grupėje turime asmenų, kurie nevalgo mėsos, tuomet visada stengiamės, kad būtų maisto, kurį galėtų vartoti ir tokie asmenys. Gaminant įvairias košes (su konservuota mėsa), visada vegetarus raginame įsidėti kruopų iki tol, kol į košę bus dedama mėsa. Budintys iš anksto yra perspėjami, taigi taip be didelių problemų randame visiems tinkamą kompromisą 😉

 

Energijos suteikiantis maistas

Iš tiesų nėra maisto, kuris tiktų visiems. Matėme daug grupių, skirtingų žmonių, įvairių valgymo įpročių ir supratome, kad nėra maisto, kuris vienodai visiems suteiktų energijos. Pvz. vyrai kalnuose labiausiai mėgsta duoną, lašinius, o moterys dažnai renkasi saldėsius, kaip riešutai, juodas šokoladas, tačiau to pritaikyti visiems negalėtume.

 

Vienas bendras aspektas, kurį turi stebėti visi, tai maisto virškinimas. Svarbu jausti save, nes kalnai būna sunkūs ne tik kopimu į juos, tačiau jie gali tapti ir neįveikiami tiems, kurių virškinimas sutrinka. Mes lygumų žmonės, todėl tai kas Lietuvoje jums tinka ir patinka, visiškai gali netikti kalnuose.

 

Skaniausias maistas – kalnuose!

Dažnai galite išgirsti, jog kalnuose maistas yra skanesnis! Kaip manote, kodėl taip yra? Kaip ir gryname ore, taip ir kalnuose, daug ir visą dieną pajudėjus, gerai išalkus net ir toks paprastas maistas, kaip, kad duona su žuvies konservais (skumbre pomidorų padaže), pasidaro pasakiško skonio! Ir tai tiesa 🙂

 

Kai galva laisva nuo įvairių kasdieninių minčių ir rūpesčių, tuomet net ir maisto skonis, būnant nuostabiose kalnų viršūnėse, tampa sodresnis. O ir vertiname jį kitaip, nes į kalnus patys jį ir užsinešėme arba jį mums pagamino grupės draugas, su kuriuo tik vakar susipažinote, tačiau atradote net šimtą bendrų temų. Tad ne tik draugystę, bet ir maistą kalnuose mes pradedame vertinti visai kitaip 😉

Post a Comment