10 įdomių faktų apie Nepalą

10 įdomių faktų apie Nepalą

Nepalas, tai viena iš šalių, kurios protėvių kultūra nebuvo taip lengvai paveikta globalizacijos. Tai daugiakultūrinė teritorija, kurioje senovės religijos, plati prigimtis ir milžiniški kalnai prisidėjo prie Nepalo tradicijų susiformavimo. Būtent dauguma išsaugotų tradicijų ir yra pagrindinė atrakcija turistams.

 

Nepalo tradicijos ir mes nelikome abejingi, todėl norime ir jus supažindinti su įdomiais faktais apie šią nepaprastą šalį.

 

 1. Unikali vėliava

 

Nepalo vėliava yra vienintelė nacionalinė vėliava, kurios forma nėra keturkampė. Ji pagaminta iš dviejų trikampių. Sakoma, kad trikampiai atspindi induizmą ir budizmą. Jie taip pat simbolizuoja Himalajų kalnus.

 

2. Aukščiausi kalnai žemėje

 

Nepalo gamta pasižymi stulbinančiais kalnais. Čia yra net 8 iš 10 aukščiausių viršukalnių, vadinamų „Eight-thousander“, kurių aukštis yra didesniame nei 8000 metrų (26 247 pėdų) aukštyje virš jūros lygio. Tarp jų ir pasaulyje labiausiai žinomas, bei aukščiausias kalnas žemėje Everestas. Aukščiausi kalnai:

 • Mount Everest – 8848 m
 • Kanchenjunga – 8586 m
 • Lhotse – 8516 m
 • Makalu – 8481 m
 • Cho Oyu – 8201 m
 • Dhaulagiri I – 8167 m
 • Manaslu – 8156 m
 • Annapurna I – 8091 m

 

3. Čia gyvena Sniego žmogus

 

Piktasis sniego žmogus, kitaip dar žinomas, kaip „Yeti“, yra legendinis į beždžionę panašus padaras, kuris, kaip manoma, gyvena aukštuose Nepalo slėniuose! Ar tikite tuo? 🙂

 

4. Giliausias kanjonas žemėje

 

Dažniausiai Nepalas žinomas dėl savo ekstremaliai aukštų kalnų ir reljefo. Bet daugelis nežino fakto, jog čia taip pat yra ir antras giliausias kanjonas pasaulyje – Kali Gandaki (4 475 m.). Šį kanjoną suformavo Kali Gandaki upė, tekanti per Himalajus, tarp didžiausių planetos viršūnių, abiejų virš 8000 metrų aukščio, ty Annapurna ir Dhaulagiri.

 

5. „Namaste“

 

„Namaste“ yra įprastas žodis Nepale. Tai gali reikšti „labas“, „viso gero“, „ačiū“, bet išvertus reiškia „sveikinu tavyje Dievą“. Žmonės susideda delnus, paskui nulenkia kaktą ir sako „Namaste“.

 

6. Originalus Everesto kalno pavadinimas

 

Dauguma vakariečių aukščiausią kalną žemėje vadina „Everestu“, tačiau iš tikrųjų jo pradinis pavadinimas nėra Everestas. Šis pavadinimas buvo suteiktas po to, kai 1865 m. jį atrado Karališkoji geografijos draugija, pasiūlius serui Andrew Waugh. Vietiniai gyventojai tarp Kinijos ir Nepalo priskiria skirtingus vardus.

 • Tibeto vardas Everesto kalnui yra „Qomolangma“, kuris reiškia „Motinos visata“.
 • Nepale aukščiausioji pasaulio viršūnė vadinama „Sagarmatha“, reiškiantis „dangaus kaktą“.
 • Šerpų (Nepalo kalnų etninė grupė) pavadinimas tikriausiai, dažniau girdimas po Everesto yra „Chomolungma“ reiškiančio „motina“, „žemės deivė “, tačiau Nepalo piliečiai jo nepripažįsta.

 

7. Nepalo sostinė kadaise buvo ežeras

 

Tiek mitologijoje, tiek geologiniuose tyrimuose patvirtina, kad Nepalo sostinė „Katmandu“ kadaise buvo ežeras.

 

Nepalo mitologijoje teigiama, kad Manjushri (išminties dievas) išskrido į Katmandu ir, matydamas didžiulį ežerą, savo galingu kardu perpjovė Chobhamo keterą per pusę ir nusausino vandenis, kad civilizacija galėtų vystytis derlingame šventajame slėnyje.

 

Kita vertus, mokslinė teorija paaiškina, kad yra daugybė geologinių įrodymų, rodančių, kad Katmandu slėnis kadaise buvo ežeras, tačiau, priešingai nei mitologija, geologai mano, kad ežeras nebuvo nusausinamas vienu metu, o etapais per 15 000 metų.

 

8. Induizmas yra pati svarbiausia religija Budos žemėje

 

Nors Nepalo kaimas pavadinimu „Lumbini“ yra Budos gimtinė „Siddhartha Gautama“ ir budizmo pradininkas.

 

Šiandien hinduizmo įsitikinimai ir praktika padarė didelę įtaką Nepalo visuomenei. Iki 2006 m. Nepalas buvo vienintelė valstybė pasaulyje, kurioje oficialioji religija buvo induizmas, čia 80,6% gyventojų yra induistai, 10,7% sudaro budistai, 4,2% musulmonai ir 3,5% kitos religijos pagal atliktą surašymą 2001 m.

 

9. Laikas ir data

 

Nepalo laikas skiriasi 45 minutėmis nuo suderinto pasaulinio laiko. Laikas Nepale nustatomas ne pagal laiko juostų linijas, o pagal Everesto kalną.

 

Skirtingai nuo Vakaruose naudojamo grigališkojo kalendoriaus, Nepalo arba Bikramo Sambato kalendoriuose yra tiek mėnulio, tiek saulės kalendoriaus elementų, todėl kiekviena pirmoji metų data skiriasi, tačiau pagal Grigaliaus kalendorių ji prasideda visada balandžio mėnesio pirmomis dienomis. Kiekvienais metais yra 354 dienos, nes kiekvienas mėnulio mėnuo turi 29 arba 30 dienų pagal Mėnulio judėjimą, taigi šis kalendorius turi keliamąjį mėnesį kas trejus metus. Taigi grigališkieji 2020 metai pagal oficialų „Bikram Sambat“ kalendorių atitinka 2076 metus. Nors Nepalo kalendorius yra oficialus ir labiausiai naudojamas šalyje, jis nėra vienintelis, nes dėl etninės ir religinės įvairovės kai kurios skirtingos tautos ir kastos naudoja tipinius kalendorius.

 

10. Vienintelė gyva deivė Kumari

 

„Kumari“ nepalų kalba reiškia nekaltoji. Nepale yra tradicija garbinti jaunas mergaites prieš brendimą kaip dieviškos moteriškos energijos pasireiškimus.

 

Kumari yra atitinkamai garbinama tam tikruose festivaliuose, tokiuose kaip Navaratri ar Durga Puja. Katmandu slėnyje tai ypač paplitusi praktika. Manoma, kad kumari yra Taleju (karališkoji deivė) įsikūnijimas. Kai prasideda pirmosios menstruacijos, manoma, kad deivė ištuština jos kūną. Sunki liga arba didelis kraujo netekimas dėl traumos taip pat sukelia dievybės praradimą.

 

Nepale kumarė yra mergaitė, būtinai parinkta iš Nepalo Newari budistų bendruomenės Shakya kastos arba Bajracharya klano. Kumari yra gerbiama ir garbinama kai kurių šalies induistų. Nors visame Nepale yra kelios kumari, labiausiai žinoma yra Katmandu karališkoji kumaris. Ji gyvena Kumari Ghar rūmuose, esančiuose miesto centre. Jos atrankos procesas yra ypač griežtas. Nuo 2017 m. Karališkoji kumaris yra Trishna Shakya, kai buvo atrinkta jai buvo tik treji metai.

 

Jeigu ir tave sudomino Nepalas ir visados svajojai išvysti pasaulio „stogą Everestą“, tuomet junkis prie Gyvenkime aktyviai draugų kompanijos ir keliauk į Nepalą jau šį balandį!

 

Daugiau informacijos apie kelionę: www.gyvenkimeaktyviai.com/everesto-bazine-stovykla-nepalas/ 

 

Inforamcijos šaltiniai:

 

Post a Comment